Yanagisawa altsax, A 500, nr. 00148371

Meget velholdt / meget lidt brugt  altsax fra 1987. Står med de originale puder i god form og er i øvrigt helt uskadt. Jeg gætter på, at den har spillet ca. 50 timer. Den er magen til min egen første altsax, som jeg købte i 1978 og spillede sønder og sammen, indtil jeg var nødt til at tage den med i bad, før den kunne spille (det må man aldrig gøre!)

Virkelig god, professionel saxofon, som siden er fornyet med modellerne A 900,  A 901 og A WO1, som Yanagisawa laver i dag. Modeller som sammen med Yamahas model YAS 62 har været det bedste bud på let tilgængelige, professionelle saxofoner. Yanagisawaen er helt i top, hvad angår kvalitet og stabilitet,

Sælges med ikke org. gigbag og org. mundstykke samt et års ubegrænset adgang til gratis eftersyn inkl. indkaldelse til sidste gratis eftersyn.

Saxofoner der dur